4. İsmail Gaspıralı Satranç Turnuvası Hakkında Bilgilendirme
19 Ocak 2017
Ölümünün 45. yıl dönümünde kahramanımız Amet – Han Sultan’ı anıyoruz
1 Şubat 2017

Derneğimiz geleneksel kahvaltı buluşmalarının 2017 yılındaki ilkini bugün gerçekleştirdi.

Saygılı Soydaşlarımız…
Kocaeli Kırım Tatarları Derneğimiz geleneksel Kahvaltı buluşmalarının 2017 yılındaki ilkini 22 Ocak Pazar günü gerçekleştirdi. Kırım Dernekleri Federasyonuna bağlı Körfez, Çorlu, Tekirdağ Emiryakup, Sakarya ve Gebze derneklerimizin üyelerinin katıldığı Etkinlikte Vatan Kırım’dan da soydaşlarımız hazır bulundu..
Kırım Mühendislik ve Pedagoji Üniversitesinden Ocaların ocası Yaşayan Kırım Tatarca dilinin ustalarından Alime Yagyaeva, Kardeşi Nazile Yagyaeva da Derneğimizin misafiri oldular..Bunun dışında Kocaeli Üniversitesinde öğrenimini sürdüren Musheref Umerova da aramızdaydı.
Etkinliğin açılış ve hoşgeldiniz konuşmasını yapan Başkanımız Zümran Aracı, derneğin geleceğe yönelik çalışmalarından söz etti.
Önmümüzdeki haftalarda 4. İsmail Gaspıralı Satranç Turnuvasının gerçeleştirileceğini müjdeleyen ARACI, ayrıca 4 Şubatta DRAGOS Dünya Müzikleri Korosunun Tuzla’daki etkinliğine katılınılacağını, bu koronun İzmite davet edileceğini söyledi.
Derneğin yayın faaliyetlerine de devam edeceğini belirten ARACI Üyemiz Verda Özyer’in babaannesinin serüven dolu göç yaşamının yayın haline getirileceğini, Apakaylar kolunun Kermes çalışmalarına başladığını ifade etti..
ARACI, son olarak bu kahvaltı etkinliğinin tüm gelirinin İstanbul’da tedavisi devam eden Ayshe Cebbarova için harcanacağını belirtti..
Devamında Onursal Başkanımız Vefa İbrahim Aracı çıkış yaptı.
Aracı, özellikle 14 Ocak ta katıldığı Moskova Kırım Tatarları Yanı Yıl Bayramından söz etti. 14 Ocak gecesi ve diğer günler Moskova’da yapılan Kırım Tatar Etkinliklerinin unutulmaz olduğunu vurgulayan Aracı, etkinliğe Türkiye, Romanya, Ukrayna, Özbekistan, Kırgızistan ve Amerika’dan soydaşlarımızn katıldığını ifade etti.
Etkinliğe özellikle Kırım’dan ve Romanya’dan olmak üzere hepsi de üst düzey sanatçların katıldığını ifade eden Aracı, Soprano Elmas Mehmet ve yırcı Edvin Edy Rachif’ın performanslarının muhteşem olduğunu belirtti.
Aracı, Moskova’da Kırım Tatar bayramının yapılmasına ve gerek sanatçı gerekse izleyici olarak bayrama katılınmasının bazı çevrelerce eleştirel yaklaşımların yanı sıra bazı çevrelerce de hainlik ve satkınlık olarak yakıştırılmasının çok haksız olduğunu, nerede Kırım Tatarı yaşıyorsa orada Kırım Tatar Sanat ve Medeniyetini gösterecek Kırım Tatar bayramlarının yapılmasının gerekli olduğunu ifade etti…
Aracı bir örnek olarak, bayrama üst seviyede katılan sayın Server Kakurayı gösterek şu soruyu sordu:
Server Kakura şimdi Hain ve satkın mıdır?
Kaldı ki Kakura sahnede uzun süre kaldı ve ayrıca Kırım’dan sanatçıların getirilmesine kol tuttu..
Bütün bunların dışında
3 gün süren bayramın devamında salonlarda Kırım Tatar müziği, yırları esti, Arsen Osmanov, Adile Cherkezova, Dilaver Osman, Gülizar Bekirova, Edvin Edy Rachiff, Rustem Memed, Bayram çalgı grubu, Elmas Mehmet ve KIRIM ANSAMBLİ Kırım Tatar Medeniyetini Moskova’ya taşıdılar….
Burada en çok sözü edilecek konu da 2002 Yılında Enka inşaat şirketimiz tarafından yapılan Dünyanın en büyük 3 Müzik merkezinden biri olan MOSKOVA ULUSLARARASI MÜZİK EVİ’nde yapılan gösterilerdir…
Bu salonda tüm Kırım Tatar Sanatçıları 1800 kişilik salonu dolduran izleyicilere Kırım Tatar Sanat ve Kültürünü sergilemişlerdir..
Kırım Hanları Zamanında Hanlar tarafından yapılan besteler zamane yırcılarımız tarafından Moskova Senfoni orkestrasının eşliğinde yırlanmıştır….Yine bu gösteriler sırasında aynı büyük salonda İtalya’da eğitim gören soydaş sanatçımız Romanya’dan Elmas Mehmet Moskova senfoni orkestrasının eşliğinde sanatını göstermiştir..
KISACASI..DÜNYANIN EN BÜYÜK MÜZİK SALONUNDA KIRIM TATAR MÜZİĞİ YANGIRAMIŞTIR…
Bu imkanı ve organizasyonu sağlayan başta Dilaver Aga olmak üzere Moskova’da yaşayan tüm soydaşlarımıza büyükten büyük teşekkürler bildiremiz.

 

İlgili Resimler