23 Nisan Çocuk Festivalinin 2. günü farklı etkinlikler ile gerçekleştirildi.
21 Nisan 2017
Kırım Tatar çocuklarımız farklı etkinliklerde gösterilerini gerçekleştirdiler.
27 Nisan 2017

23 Nisan Çocuk Festivali tamamlandı ve Kırım Tatar çocuklarımız Vatan Kırım’ a döndüler.

1. Gün
 
Kocaeli Büyük Şehir Belediyesinin düzenlediği Uluslararası Çocuk Festivali kapsamında Derneğimizin organizasyonu ile Vatan Kırım’dan 12 Evladımız ve hocaları grup liderleri (Lemara Seydametova, Dzhafer Abduveliev) Kocaeli’ne geldiler. Derneğimiz Üyesi Ferit Toplu çocuklarımızı Atatürk Hava limanından alarak Kocaeli Btük Şehir Belediyesine ve sonradan da misafir edilecekleri Şükrü ARACI Okullarına getirildiler. Derneğimiz Başkanı Zümran ARACI misafirlerimize hoş geldiniz konuşması yaptıktan sonra Çocuklarımız okulda kendilerini misafir edecek korantalar ve onların çocukları ile tanış oldular.
Grup Liderleri aynı akşam Antikkapı restaurantta Büyükşehir belediyesi tarafından yemekle ağırlandılar. Pazar günü akşamı yapılacak Büyük Gala için performans sırası kuraları çekildi. Çocuklarımız sahneye 12. sırada çıkacaklar. Çocuklarımız bundan sonra Vali, Büyükşehir belediye başkanı ziyaretleri, kortej yürüyüşü gibi 4 gün boyunca sayısız etkinliklerde görev alacaklar..
Çocuklarımıza hoş geldiniz der, Festivalin başarılı geçmesini dileriz…
 
2. Gün
 
Kocaeli Büyük Şehir Belediyesinin gerçekleştirdiği, 32 Ülkenin çocuklarının katıldığı 9. 23 Nisan Çocuk Festivaline Vatan Kırım’dan CEMİLE ANSAMBL’ın çocukları da hocaları Cafer Abduveliev ve Lemara Seydametova idaresinde ve Kocaeli Kırım Tatar Derneğinin organizasyonu ile katılım sağladı.
Festivalin ikinci gününde 32 ülkenin kültür elçisi çocuklar Vali ve Büyük şehir Belediye Başkanını ziyaret ederek hediyeleştiler..
Öğleden sonra Ataatürk Heykeli önünde buluşan çocuklar yaklaşık 1 kilometrelik bir 23 Nisan Kortej yürüyüşü gerçekleştirdi.
Yürüyüş sırasında Vatan Kırım’dan gelen Cemile Ansamblın çocukları İzmit’in Ana Caddelerini “VATAN MİLLET KIRIM” ve MÜSTAKİL KIRIM” sesleriyle inlettiler. Bugünün son etkinliğinde Bizim Çocuklarımız ile Moldova ve Kırgızistan çocukları Gündoğdu Rehabilitasyon Merkezinde Bedensel Engelli vatandaşlarımıza Halk Dansları ziyafeti çektiler.
Yarın, 23 Nisan Çocuk Festivalinin üçüncü gününde buluşmak dileğiyle.
 
 
3. Gün
 
Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin gerçekleştirdiği dokuzuncu 23 Nisan Çocuk Festivaline Kocaeli Kırım Tatar Derneğinin organizasyonu ile Vatan Kırım’dan soydaş Kırım Tatar çocuklarımız da katılıyor.
Festivalin Üçüncü günü tüm Etkinlikler Uluslararası Fuar Merkezinde gerçekleşti. Kocaeli Valisi ve büyük şehir belediyesinin konuşmalarıyla açılan 3. gün etkinliklerinde ana Tema Bilimsel sergiydi.
Türk yaratıcılar tarafından gerçekleştirilen proje ile Bir otomobilin nasıl robot haline getirildiği görsel olarak sunuldu.
Ayrıca tüm ülkelerin çocukları yörelerinin kültürlerine ait halk danslarını sahnede sundular. Kırım Tatar çocuklarımız sergiledikleri dostluk adlı halk dansıyla en fazla alkışı aldılar..
Yarın yapılması gereken Uluslararası piknik, hava koşulları nedeniyle yapılmayacak. Çocuklarımız günlerini misafir edildikleri korantalar yanında geçirecek…
Festivalin 3. günü serbest gün olarak belirlenmişti.
Kocaeli Kırım Tatar Derneği serbest günde çocuklarımızı bir piknik etkinliğiyle ağırladı. Piknik etkinliğinden sonra SEKAPARK Bilim Merkezi ziyaret edildi.
4. Gün Büyük Gala Gecesi
Kocaeli Kırım Tatar Derneğinin organizasyonu ile 23. Uluslararası Çocuk Festivaline katılan Cafer ABDUVELİEV yönetimindeki “CEMİLE” Ansamblının çocukları Büyük Gala Gecesinde “DOSTLUK” adlı oyunu oynuyorlar ve seyircilerden büyük alkış alıyorlar…
Dansçılar:
Emine Abdürrefieva
Kamila Sakaeva
Meryem Bekmambetov
Сабина Усманова
Amina Ametova
Dilara Emirasanova
Esat Arslanov
Enver Abzhalilov
Girey Osmanov
Ismail İzetov
Vilien Abdulvapov
Edem Abdullayev
 
5. Gün
 
23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivaline Kocaeli Kırım Tatar Derneğinin organizasyonu ile Kocaeli’ne gelen Vatan Kırım’ın “CEMİLE” Ansamblı ziyaretin beşinci gününde Derince Şükrü ARACI Okulunun öğrenci ve Velileri için bir gösteri gerçekleştirdi.
 
6. Gün
 
Saygılı Soydaşlarımız,
Kocaeli Kırım Tatarları Derneğinin organizasyonuyla Kocaeli’nde ki 23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivaline katılan 12 çocuğumuzla son günümüzü geçirdik..
Son gün, Kocaeli Kırım Tatarları Derneği, Misafir çocuklarımız, çocuklarımız ailesinde misafir eden Şükrü ARACI okulları öğrenci ve velileri, Şükrü ARACI Okulları öğretmenleri, derneğimiz yönetim kurulu ve apakaylar kolu için bir kahvaltı etkinliği gerçekleştirdi…
Kahvaltımın ardından artık veda zamanı gelmişti. Çocuklarımız kendilerini misafir eden öğrenci ve velileri ile hüzünlü bir ortama vedalaştılar. Önümüzdeki yıl tekrar birlikte olmak dileklerini ifade ettiler. Grup Başkanı Cafer ABDUVELİEV teşekkür konuşmasında Şükrü Aracı okuluna, Kocaeli Kırım Tatar Derneğine ve öğrenciler ile velilere çoktan çok teşekkür ederek meşhur Kırım Tatar Ressam Rustem Eminov’un bir tablosunu hediye etti. Kocaeli Kırım Tatar Derneği Başkanı Zümran ARACI da Soydaş çocuklarımızı Kocaeli ve okullarında ağırlama gururunu yaşadıklarını. Kırım Tatar çocuklarımızın gelecekte kendi öz vatanlarında bağımsız olarak yaşayacaklarını ifade ederek çocuklarımızı tekrar aramızda ve Kocaeli’nde görmek istediğini belirtti. Çocuklarımıza hediyelerini sundu. Vatan Kırım’dan 23 Nisan Çocuk Festivali için gelen çocuklarımızı saat 21.55 de Vatanları Kırım’a ozgardık.
Fakat şanssızlık… Uçakları pist kısıtlaması nedeniyle Kherson Hava alanına inemedi gece yarısı 00.45 de Atatürk Hava Alanına döndü.
Neyse ki Fazla beklemeden ertesi gün sabah 06.40 da yeni bir uçakla Khersona indiler sonrasında da 16.00 civarında da Akmescit’e evlerine ve korantalarına kavuştular.

 

İlgili Resimler